TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

36. Gusta i guściki – Agnès Jaoui

24 MARZEC 2019

Francuska komedia romantyczna… Współcześnie gatunek ten kojarzy się z niezbyt wyszukanym humorem i poziomem zbliżającym się niebezpiecznie do naszych rodzimych produkcji. Są oczywiście wyjątki, ale te przeważnie są bardzo znane, a my jak wiecie Kochani, stronimy od takich produkcji, not our cup of tea… 😉

Gusta i guścik to film z roku 2000, więc z jednej strony to dość wiekowy film, a z drugiej dość odległy od czasów genialnych komedii m.in. z Louisem de Funèsem. Naszym zdaniem jednak to bardzo udana produkcja, której udaje się przepięknie pokazać prostą historię, sercowe problemy kilku przypadkowo połączonych ze sobą osób, złożoność powyższych relacji, przepaść między grupami społecznymi, ucząc przy tym, że nie warto oceniać książkę jedynie po jej okładce.

Film ten jest debiutem reżyserskim Agnès Jaoui, scenariusz do którego napisałą wraz ze swoim ówczesnym mężem i odtwórcą jednej z głównych ról Jean-Pierrem Bacrim i byli oni wielkimi wygranymi podczas francuskiego festiwalu filmowego César Awards, zdobywając cztery statuetki, a do tego dzisiejszy film otrzymał w 2001 roku nominację do Oscara w kategorii „Film nieanglojęzyczny”.

I pomimo też faktu, iż film ten z miejsca stał się kasowym przebojem we Francji, niestety nie zdobył on zbyt wielkiego rozgłosu na świecie, dlatego my jesteśmy jak zwykle na posterunku i przybliżamy Wam kulisy jego powstania, historię twórców, a przy tym jednocześnie starając się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle jest coś takiego jak „francuska komedia” ;).

Poza daniem głównym, jak zwykle dzielimy się też tym, co ostatnio udało się nam obejrzeć, a także omawiamy cztery premiery kinowe na piątek 22 marca. Wśród tych zdecydowany prym wiedzie kolejny (po Oscarowym Uciekaj!) horror Jordana Peele’a pt. To My. A jeśli nie jesteście fanami tego gatunku, to może skusicie się na dramat kryminalny produkcji japońskiej i jednocześnie tegoroczny rywal Romy czy Zimnej wojny w walce o nieanglojęzycznego Oscara. A gdyby Wam jeszcze było mało, to dorzucamy do tego także mocno niecodzienny dramat belgijski oraz kryminał z „naszego ogródka” autorstwa Borysa Lankosza!

Miłego słuchania!


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


36. Gusta i guściki – Agnès Jaoui

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

01:24 Housekeeping (plus polecane filmy i seriale)

PREMIERY 22 MARZEC

25:02 Girl

31:43 Ciemno, prawie noc

36:28 Złodziejaszki

44:31 To my

DANIA GŁÓWNE

57:29 Gusta i guściki


TRAILERY | LINKI

Girl

filmweb imdb


Ciemno, prawie noc

filmweb imdb


Złodziejaszki

filmweb imdb


To my

filmweb imdb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u!


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

One reply to “36. Gusta i guściki – Agnès Jaoui

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star