TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

37. Królowa Margot – Patrice Chéreau

24 KWIETNIA 2019

Całkiem nieplanowanie, ale w drugim z rzędu pełnym odcinku pozostajemy nadal pod wpływem filmografii francuskiej, choć jest to dość mocny skręt w bok, gdyż tym razem zamiast śmiechu mamy tu do czynienia ze słynną „Nocą św. Bartłomieja”, która z wesela przerodziła się dla niektórych w… prawdziwy sajgon.

Łatwo jest być frankofilem, jeśli kocha się (jeść) ślimaki, pić dobre wino, czy czytać słynne powieści historyczne Aleksandra Dumasa, ale dzisiejszy film to antidotum na dość powszednie zapędy mitomańskie świata, który zazwyczaj uwielbia ukazywać historię Francji w samych schludnych szatach.

Tym razem mamy do czynienia ze zdarzeniem wyprzedzającym o kilka wieków inny krwawy epizod w jej dziejach, czyli rewolucję francuską. Otóż we wspomnianą na wstępie „świętą” niedzielę cały kraj celebrował zawarcie związku małżeńskiego między katoliczką Margot, a protestantem Henrykiem z Nawarry, w celu zakończenia wewnętrznych wojen religijnych.

Niestety jednak, na przekór wszystkim, ówcześni katolicy mieli ciutkę inne plany i zamiast winem ulice Paryża spłynęły krwią podstępnie zwabionych na uroczystość Hugenotów, na kanwie czego Aleksander Dumas oparł akcję słynnej powieści La Reine Margot, zaadaptowaną w 1994 na potrzeby filmowe przez słynnego francuskiego reżysera Patrice Chéreau i nie mniej słynną scenopisarkę Daniéle Thompson.

Film ten może nie należy do najkrótszych, a jego pierwsze dzieje do najłatwiejszych, ale ten dramat historyczny stanowi świetną odtrutkę na typowe dzieła spod znaku płaszcza i szpady, zazwyczaj uromantycznione i wybielone do granic, a wszystko to oprawione jest świetną grą aktorską (zwłaszcza Isabelli Adjani w tytułowej roli, czy Jeana-Hugues’a Anglade’go w roli króla Karola IX Walezjusza), a także zjawiskową i mocno niecodzienną muzyką samego Gorana Bregovića.

Poza tym jak zwykle znajdziecie u nas zapowiedzi premier kinowych, wśród których prym wiodą dramat muzyczny Vox Lux z Natalie Portman, oraz oczywiście najnowsza i zarazem ostatnia część Avengersów, z podtytułem Koniec gry.

Miłego słuchania!

PS. W momencie publikacji tego odcinka pojawiły się pierwsze recenzje „Avengersów” na Mediakrytyk.pl (średnia ocena 8,4), IMDb.com (9.2 przy 20k głosów) oraz na Rotten Tomatoes (92% pozytywnych recenzji przy średniej ocenie krytykow 8,2).


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


37. Królowa Margot – Patrice Chèreau

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

01:24 Housekeeping (plus polecane filmy i seriale)

PREMIERY 22,25,26 KWIECIEŃ

22:29 Praziomek

27:05 Vox Lux

35:45 Avengers: Koniec gry

DANIA GŁÓWNE

43:49 Królowa Margot


TRAILERY | LINKI

Praziomek

filmweb imdb


Vox Lux

filmweb imdb


Avengers: Koniec gry

filmweb imdb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u!


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star