TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

Paragraf 22 – George Clooney (BONUS #12)

31 MAJA 2019

Dla fanów Josepha Hellera, autora kultowej powieści, na kanwie której oparto dzisiejszą serię, będzie ona z pewnością okazją zarówno do audiowizualnej podróży w świat głównego bohatera, jak i do kłótni na temat tego, czy jest to udane odwzorowanie książki, czy też nie!

Przy przeogromnym zalewie streamingowym, przez który człowiek zmuszony jest dziś nawigować, by znaleźć coś, co go poruszy, rozerwie i… nie będzie to mina w postaci netflixowego bubla, my staramy się stawić czoła tej powodzi i selekcjonować dla Was produkcje, którym warto poświęcić swój czas, a w przypadku dzisiejszego serii – jedynie cztery godziny!

Choć tytułowa powieść została wydana przed prawie sześćdziesięciu (bez dwóch) laty, to wydaje się, że zawarte w niej przez Hellera tematy są wciąż aktualne, choć już nieco inaczej, niż było to w przypadku pokolenia tzw. „baby-boomers” (urodzonego w latach 40-tych w Stanach), które w momencie ukazania się książki zaczęło masowo buntować się przeciwko wojnie. Dzisiejsi „baby-boomerzy”, do których notabene obaj się zaliczamy (wyż demograficzny lat 80-tych) jak i młodsze pokolenia znają wojnę praktycznie jedynie z ekranów monitorów, niż z naocznych spotkań z bohaterami tamtych tragicznych czasów. Dlatego też dzisiejsza propozycja będzie z jednej strony nostalgiczną podróżą na palony słońcem włoski front drugiej wojny światowej, a z drugiej przestrogą przed ferowaniem kategorycznych wyroków dotyczących realiów, których dzisiejsze pokolenia europejskie po prostu nie znają.

I choć znajdą się pewnie ci, którzy nie przestaną wytykać tej serii mankamentów w odniesieniu do książkowego pierwowzoru, to zdaniem Darka dzieło autorstwa Luke’a Daviesa (Lion. Droga do domu) i Davida Michôda (Animal Kingdom, Machina wojenna) pod producencką batutą George’a Clooney’a i Granta Heslova jest pozycją obowiązkową dla każdego, bez względu na poziom znajomości powieści i być może stanie się zachętą dla tych drugich do sięgnięcia po kultowe już dzieło!

Miłego słuchania!


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


Paragraf 22 – George Clooney (BONUS #12)

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u!


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

One reply to “Paragraf 22 – George Clooney (BONUS #12)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star