TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

Midsommar. W biały dzień – Ari Aster (BONUS #15)

12 LIPCA 2019

Jego ubiegłoroczne dzieło przez wielu okrzyknięte zostało najlepszym horrorem i jednocześnie najbardziej niedocenionym filmem roku. O kim mowa? O Arim Asterze, który zupełnie znikąd pojawił się w styczniu 2018 na arenie międzynarodowej, a w niecałe póltora roku od światowej premiery jego debiutu Hereditary. Dziedzictwo, Amerykanin powraca ze swoim najnowszym filmem!

Kariera Astera, o którym nie za wiele informacji na internecie, zdaje się nabierać ekspresowego tempa, przez co nie można uciec od przeświadczenia, że horyzont gatunku, jakim jest horror, wyznaczany jest obecnie przez dwóch twórców – dzisiejszego zainteresowanego oraz (będącego trzeci rok na fali) Jordana Peele’a.

Po świetnym ubiegłorocznym debiucie z niesamowitą kreacją Toni Collette (której jak nic należała się nominacja oscarowa za tę rolę), tym razem reżyser wtrąca nas w otchłań skandynawskiego folk horroru, którego estetyka, zdjęcia Pawła Pogorzelskiego, a także efekty wizualne hipnotyzują nas od pierwszego wejrzenia.

I wszystko byłoby cacy, gdyby tak było do końca, jednak w tym przypadku Midsommarowi na finishu zdecydowanie brakuje tchu, i to nie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Aster, mogłoby się zdawać, opanował technikę rozpędzania swojego filmowego wózka do perfekcji, ale dobrze zacząć to (dosłownie i w przenośni) tylko początek, bo do mety jeszcze daleka, daleka droga. I w przypadku dzisiejszego horroru wydaje się być ona zbyt długa, by Ariemu starczyło sił, aby dotargać cały bagaż obietnic złożonych widzowi w pierwszych trzydziestu minutach filmu.

Przy ocenie filmu warto jednak zważyć na fakt, iż krytyka jest jemu dość przychylna, natomiast wśród widzów radzi już sobie o wiele gorzej. Co to oznacza? Ni mniej, nie więcej to, że najlepiej by było, żebyści sami poszli do kin, by zadecydować. Bo prawda jest taka, iż nie ważne, czy Midsommar. W biały dzień to film słaby, świetny, czy wybitny. Sęk w tym, że takich produkcji, krótko mówiąc, przegapić najzwyklej w świecie nie wolno.

Oprócz powyższych wrażeń naszej nowojorskiej „połówki”, Darek wtrąca także i swoje trzy grosze apropos serialu Netflixa Stranger Things 3, a także przybliża Wam premiery dwóch najbardziej wyczekiwanych filmów tego weekendu, czyli komedii muzycznej Yesterday oraz kolejnego filmu z uniwersum Obecność, czyli sequelowy spin-off Annabelle wraca do domu.

Miłego słuchania!

PS. Recenzja filmu na filmwebie, do której w odcinku odnosi się Darek.


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


Midsommar. W biały dzień – Ari Aster (BONUS #15)

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

02:25 Housekeeping – pogawędka nt. Stranger Things 3

PREMIERY 12 LIPCA

06:0 Przegląd pozostałych premier

09:22 Yesterday

14:11 Annabelle wraca do domu

DANIA GŁÓWNE

19:01 Midsommar. W biały dzień


TRAILERY | LINKI


PREMIERY

Stuber

filmweb imdb


Yesterday

filmweb imdb


Annabelle wraca do domu

filmweb imdb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u!


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

One reply to “Midsommar. W biały dzień – Ari Aster (BONUS #15)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star