TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

Pewnego razu w… Hollywood – Quentin Tarantino (BONUS #17)

1 SIERPNIA 2019

Niecałe cztery lata świat musiał czekać na dziewiąte (i ponoć przedostatnie) dzieło kultowego amerykańskiego reżysera, choć ten prace nad scenariuszem zaczął o wiele, wiele wcześniej! Polska premiera Pewnego razu w… Hollywood dopiero 16-tego sierpnia, lecz nie po to ma się „wtyki” w Nowym Jorku, żeby z nich nie skorzystać i nie zrecenzować Wam filmu z lekkim wyprzedzeniem… 😉

Wiele się zmieniło od premiery Nienawistnej ósemki, zarówno u samego Tarantino jak i ogólnie na świecie. Jest to bowiem pierwszy film Amerykanina, którego producentem nie jest Weinstein Company tylko Sony, a wszystko to przez oskarżenia jednego z braci, Harvey’a, o molestowanie i sprawy sądowe, które nadal się toczą.

Sam film natomiast jest ponoć najbardziej osobistym obrazem reżysera, którego tytuł to hołd złożony słynnemu włoskiemu reżyserowi Sergio Leone i jego filmom Once Upon a Time in America (Pewnego razu w Ameryce) oraz Once Upon a Time in the West (Dawno temu na Dzikim Zachodzie). Fabuła zaś tego prawie trzygodzinnego dzieła, jest słoneczną pocztówką końcówki lat sześćdziesiątych w Ameryce, które zwiastowały zupełnie nową epokę kulturową w dziejach tego kraju.

Muzykę, malarstwo i ogólnie sposób bycia zaczął dominować słynny ruch Hippisów, za których kolebkę uważa się San Francisco, jednak niedaleko stamtąd do Los Angeles i wkrótce ruch ten dotarł też i na południe Kalifornii. Ulice Miasta Aniołów z dnia na dzień przemierzać zaczęły kolorowe zastępy flower-powerowych nomadów i z tego też ruchu wziął się nie mniej słynny Charles Manson i jego mordercza sekta, których zbrodnie motywowane były nienawiścią do konsumpcjonistycznej klasy wyższej.

Ofiarami ich najgłośniejszej masakry, pewnej dusznej, letniej nocy, stali się: Sharon Tate, ówczesna żona Romana Polańskiego (podczas gdy ten kręcił film w Londynie), a także przyjaciel reżysera z łódzkiej filmówki Wojciech Frykowski, córka potentata kawowego Abigail Folger, oraz popularny w kręgach hollywoodzkich fryzjer Jay Sebring.

Echa tej historii, mimo upływu lat, nadal wybrzmiewają tu i ówdzie, tym bardziej więc podniosło się larum, gdy okazało się, że Tarantino nawet nie raczył skonsultować z Polańskim umieszczenia powyższego epizodu w swoim filmie. Choć nadmienić należy, iż z możliwości przeczytania scenariusza skorzystała siostra zamordowanej Tate, która bez problemu zaaprobowała poruszenie tego motywu w filmie.

A czy efekt końcowy tej zawieruchy zaaprobował nasz Nadworny Nowojorczyk Darek? Trzeba będzie się przekonać samemu. 😉

Oprócz tego, w dzisiejszym bonusie mamy dla Was także trzy premiery, dwie z nich to najnowsze dzieła Jima Jarmuscha (Truposze nie umierają) oraz Woody’ego Allena (W deszczowy dzień w Nowym Jorku), które goszczą w Polsce od ubiegłego weekendu, natomiast w najbliższy piątek na ekrany polskich kin wchodzi kolejny spinoff Szybkich i Wściekłych z podtytułem Hobbs i Shaw.

A żeby tego nie było mało, Darek ma dla Was także dwie mini-recenzje. Pierwsza z nich dotyczy ostatniego, trzeciego sezonu flagowego serialu Netflixa pt. Stranger Things, druga natomiast to rozliczenie się z remakiem live-action Króla Lwa, który ukazał się piętnaście lat po premierze oryginału i zebrał… dość mieszane recenzje.

Miłego słuchania!

PS. Mały bonus w bonusie – AMERYKA ROKU 1969 (na smartfony w położeniu horyzontalnym)


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


Pewnego razu w… Hollywood – Quentin Tarantino (BONUS #16)

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

HOUSEKEEPING: mini-recenzje

06:08 Stranger Things 3

13:46 Król Lew live-action

PREMIERY 29 LIPCA/ 2 SIERPNIA

20:16 Przegląd pozostałych premier

21:21 Truposze nie umierają

26:43 W deszczowy dzień w Nowym Jorku

31:31 Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

DANIA GŁÓWNE

34:14 Pewnego razu w… Hollywood


TRAILERY | LINKI


PREMIERY

Truposze nie umierają

filmweb imdb


W deszczowy dzień w Nowym Jorku

filmweb imdb


Szybcy i Wściekli: Hobbs i Shaw

filmweb imdb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u!


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

2 replies to “Pewnego razu w… Hollywood – Quentin Tarantino (BONUS #17)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star