TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

41.5 Nowy Jork – Sny wędrownych ptaków

This image has an empty alt attribute; its file name is twitter-follow-100-8.jpg

16 PAŹDZIERNIKA 2019

Zazwyczaj nasze nowojorskie „połówki” lubią koncentrować się na propozycjach rodem z Ameryki, ale dziś postanowiliśmy obrać inny kurs. Choć geograficznie tytułowej propozycji całkiem blisko jest do krainy Jankesów, to tematycznie wchodzimy tutaj w zupełnie inne, mocno plemienne rejony Ameryki Południowej.

Kolumbijski reżyser Ciro Guerra jest obecnie najważniejszym głosem filmowym swojego kraju. Na europejski rynek filmowy wypłynął w 2009 roku produkcją Wietrzne podróże, która zdobyła wyróżnienie na festiwalu w Cannes. W roku 2016 jego kolejny obraz pt. W objęciach węża (odcinek 35) został pierwszym w historii Kolumbii filmem nominowanym do Oscara w kategorii nieanglojęzycznej. Dzisiejszy film natomiast to kontynuacja trendu, którym charakteryzowały się jego dotychczasowe produkcje, mocno zakorzenione w rytualnym i całkiem zapomnianym świecie kolumbijskich autochtonów.

Tak już się utarło, iż jeśli chodzi o Kolumbię, to w popkulturze światowej jego najbardziej znanym reprezentantem jest Pablo Escobar, przemysłem biznes narkotykowy, miastem Medellin, a wydarzeniem związanym z tym krajem prawdopodobnie morderstwo innego Escobara (choć niepowiązanego z kokainowym bossem) Andresa, reprezentacyjnego obrońcy, którego samobójczy gol „spakował” Kolumbię w podróż powrotną z odbywających się w USA mistrzostw świata w 1994 roku.

Tym czasem bogata historia tego kraju to nie tylko nielegalne procedery, ale przede wszystkim długa i mocno bolesny proceder kolonizacji kraju przez hiszpańskich najeźdźców, na plecach których przywędrował kapitalizm. Ten z biegiem czasu wyparł miejscową kulturę, organizując rdzenną ludność w porozrzucane osady, które siłą rzeczy z biegiem lat musiały ulec przemożnym wpływom „nowoczesności”.

Dzisiejsza propozycja to mocno bolesna opowieść o plemieniu Wayuu, które walcząc o swoją odrębność i zwyczaje, jednocześnie uległo pokusie robienia interesów ze współczesnymi im kolonizatorami. I choć z jednej strony pozwalało im to na poprawę swojego statusu materialnego, to zazwyczaj z biegiem czasu interes ten wyrządzał wszystkim o wiele więcej szkód niż pożytku. A wszystko to poprzedzało nadejście o wiele bardziej brutalnej wojny narkotykowej, jaka w latach osiemdziesiątych poczęła opętywać ten niezwykły kraj.

Oprócz tego, w dzisiejszym pół-odcinku Darek odnosi się także do filmu Joker i recenzji Patryka w jego ubiegłotygodniowym bonusie. Znajdzie się tu również i wzmianka na temat premier, które weszły do polskich kin w ubiegły piątek 11 października. Wśród nich prym wiedzie jeden z najlepszych polskich filmów tego roku, czyli Boże ciało Jana Komasy. Czarnym koniem natomiast może okazać się dramat Wysoka dziewczyna wschodzącej gwiazdy rosyjskiego kina, Kantemira Balagova.

Miłego słuchania!


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


41.5 Nowy Jork – Sny wędrownych ptaków

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

HOUSEKEEPING

00:54 Seriale Good Omens i The Loudest Voice

MINIRECENZJA

13:11 Joker

PREMIERY 11 PAŹDZIERNIKA

29:47 O, Yeti!, Wojna o prąd, Wysoka dziewczyna, Boże ciało

DANIE GŁÓWNE

34:30  Sny wędrownych ptaków


TRAILERY | LINKI

HOUSEKEEPING

Good Omens

filmweb imdb


The Loudest Voice

filmweb imdb

PREMIERY

O, Yeti!

filmweb imdb


Wojna o prąd

filmweb imdb


Wysoka dziewczyna

filmweb imdb


Boże ciało

filmweb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

One reply to “41.5 Nowy Jork – Sny wędrownych ptaków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star