TRANSKONTYNENTALNY MAGAZYN FILMOWY

43.5 Nowy Jork – Osierocony Brooklyn

This image has an empty alt attribute; its file name is twitter-follow-100-8.jpg

13 GRUDNIA 2019

Traf chciał, by po bardzo długim czasie w końcu można było sparować nowojorską połówkę z tematem dotyczącym Wielkiego Jabłka. I choć w Jokerze twórcy też pięknie odtworzyli mroczną stronę tejże metropolii, to jednak w dzisiejszym filmie mamy do czynienia z większym skupieniem się na aspekcie problemów ją trawiących, a wszystko przeplecione jest iście noir-ową zagadką, trawiącą umysł głównego i tytułowego zarazem bohatera!

Choć obaj w TMF-ie nie należymy raczej do osób zabobonnych, to jednak – paradoksalnie – publikacja odcinka w piątek trzynastego łączy się z dość pechowym przyjęciem filmu przez wielu krytyków.

Edward Norton, czyli autor scenariusza, reżyser, a także odtwórca głównej roli w filmie, bez wątpienia zasłużył sobie na miano „złotego dziecka” Hollywoodu. Jego kariera eksplodowała niemal z dnia na dzień w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy po słynnym debiucie u boku Richarda Gere’a w Lęku pierwotnym, przyszła kolej na role w takich kultowych filmach jak Fightclub, czy American History X, po których nazwisko Nortona zaczęto odmieniać na świecie we wszystkich przypadkach.

Pomysł na realizację dzisiejszego filmu zrodził się w jego głowie na wiele lat przed faktycznym podjęciem prac nad projektem. Będąc zafascynowanym książką Jonathana Lethema pod tym samym tytułem, Norton przez lata układał sobie w głowie klocki dotyczące sposobu, w jaki chciałby przenieść tak świetną książkę na duży ekran, jednocześnie nadając historii noir-owego spinu w bardziej klasycznym wydaniu. W końcu jednak, po zebraniu odpowiednich pieniędzy, z których zdecydowana większość pokryła koszty produkcji (podobno największe nazwiska zagrały tu za darmo), Norton ruszył z projektem życia, choć wcale nie bez problemów.

Dzisiejszy film to wspaniała pocztówka Nowego Jorku lat pięćdziesiątych, choć jego główną osią fabularną jest osoba Lionela, czterdziestokilkuletniego brooklińczyka z krwi i kości, pracownika agencji detektywistycznej, który wyrusza w poszukiwania morderców swojego byłego szefa (i zarazem mentora) Franka (w tej roli Bruce Willis.)

Oprócz powyższej krucjaty (które Darek zdaje się ostatnio toczyć, stając szeroko pojętej zawodowej krytyce filmowej okoniem), w dzisiejszej „połówce” znajdziecie także przekrój filmów wartych uwagi, które czekają nas jeszcze w tym roku w polskich kinach. Na deser natomiast, macie tu mini-recenzję Irlandczyka, w której Darek odnosi się do przemyśleń Patryka zawartych w ostatnim bonusie, dotyczącym dzieła Martina Scorsese.

Miłego słuchania!


Zapraszamy do słuchania, polecania oraz zostawienia nam komentarza na apkach, iTunesach i innych facebookach!!


42.5 Euromix – Black Book

filmweb imdb

Pobierz odcinek


Możecie słuchać nas na YouTube, SoundcloudiTunes, GoogleMusic oraz Spotify. Aplikacje podcastowe, na których jesteśmy dostępni to m.in. Lecton, PocketCastsPodcast Addict,
Player FMStitcher, Podcast GoCastBox itp…


ROZPISKA CZASOWA

0:55 Housekeeping

MINI-RECENZJA

01:43 Irlandczyk

PRZEGLĄD PREMIER

13:07 Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie, Oficer i szpieg, Jumanji, Pan T

DANIE GŁÓWNE

17:09  Osierocony Brooklyn


TRAILERY

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

filmweb imdb


Oficer i szpieg

filmweb imdb


Pan T

filmweb


Dziękujemy za uwagę!
Załoga TMF-u


Intro: Ryan Anderson – Stairwell (zmodyfikowane na potrzeby własne)
Podkład: Blue Dot Sessions – Low Light Switch (zmodyfikowany na potrzeby własne) 
Licencja.

One reply to “43.5 Nowy Jork – Osierocony Brooklyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star