Sekcja Filmów Krótkometrażowych

 

Zapraszamy Was do sekcji, w której znajdziecie filmy animowane, teledyski, oraz krótkie formy fabularne i dokumentalne. Naszym celem jest zarówno urozmaicenie dnia, jak i przybliżenie twórczości niezależnych artystów z całego świata, którzy zasługują na Waszą uwagę. Wielu z nich to już doświadczeni twórcy, o których jednak nie wszędzie głośno, inni, z kolei, to młodzi, bardzo utalentowani filmowcy i animatorzy, którzy przebojem wchodzą na światowe salony.


Tabook – Studio Pupilf
13 października 2017r.

Film
Wybór właściwej książki to sztuka, nierzadko ponad nasze możliwości. Czasem jednak sprawy przybierają nieoczekiwanego zwrotu, tempa, czy też obu rzeczy naraz… Zapraszając na dzisiejszy filmik przestrzegamy – proszę Państwa będzie kontrowersyjnie! 😉

Studio Pupil
Vimeo      www


Next Floor – Denis Villeneuve 
10 października 2017r.

Film
Ze względu na to, iż w kinach króluje „Blade Runner 2049” w reżyserii Denisa VIlleneuve’a, a na falach naszego eteru jego wczesne i dotąd mniej znane dzieło jakim jest Pogorzelisko z 2010 roku, to mamy dla was absolutną – i jeszcze wcześniejszą – perełkę z 2008 roku, po której świat już wiedział, że ma do czynienia z kolejnym geniuszem.

Denis Villeneuve
www


At Home Outdoors – Sebastian Linda 
6 października 2017r.

Film
O dzisiejszym filmie można powiedzieć, że wystarczyłoby przecież nakręcić trochę materiału „z ręki” , podłożyć standardową muzyczkę z iMovie i styknęłoby. Ale po co, skoro można nakręcić to zupełnie inaczej, podłożyć wysokiej jakości dźwięk, popisać się umiejętnościami operatorskimi i ze zwykłej wyprawy w teren zrobić coś co powinno nosić miano „teledysku dokumentalnego” 😉 Tak więc bez zbędnego przedłużania – kapcie na uszy, słuchawki na nogi i jedziemy!”

Sebastian Linda
Vimeo      www


AUTOMATICA – Robots Vs. Music – Nigel Stanford
4 października 2017r.

Film
Boty w muzyce? Czemu nie, czasem lepiej się na nich patrzy niż na nieruchomych ludzi szarpiących struny. czy wokalistów ściskających czule mikrofon 😉 Ale na poważnie – pewnie już niedługo będzie można pójść na koncert w całości zagrany przez odpoiwiednio zmodyfikowane maszyny rolnicze znające się na riffach 😉 Póki to jednak nastąpi – zapraszamy na „teledysk!”

Nigel Stanford
Vimeo      www


MEMO | Animation Short Film 2017 – GOBELINS
26 września 2017r.

Film
„Wolność? Kocham i rozumiem…” Dzisiejszy filmik animowany coś w ten deseń 😉 Zapraszamy Was na krótką opowieść o emerytowanym Lousie, który walczy o swoją niepodległość, starając się za wszelką cenę oprzeć… nadopiekuńczości swojej córki. Jak to się skończy, przekonajcie się sami! 😉

GOBELINS
Vimeo      www


Porzellan / Porcelain – Joe Madog // Cité NOIR
20 września 2017r.

Film
Animacja powstała do piosenki Joe Madoga, opowiadającej o tęsknocie za rzeczami, które tak jak porcelana, często bywają kruche, ulotne, czy po prostu blakną. Może przesłanie niezbyt optymistyczne, ale choćby dla samej animacji warto zobaczyć ten bardzo wymowny, a przy tym doskonale zrealizowany teledysk!

Cité NOIR
Vimeo      www


Aryz x China – Germán Rigol
20 września 2017r.

Film
Zaproszenie do Chin w celu namalowania muralu na jednym z budynków może i brzmi zachęcająco, ale na pewno do najłatwiejszych zadań nie należy. W dzisiejszym filmiku jego bohaterowie zabierają nas w świat, z którym mieli się okazję zmierzyć i – co za tym idzie – z problemami, z których jak sami mówią tylko kilka udało im się uchwycić „na taśmie”. Enjoy 😉

Germán Rigol
Vimeo      www


Pixels – Patrick JEAN
15 września 2017r.

Film
Patrick Jean uwielbia obraz w jakości HD, w którym pełno widocznych… pixeli. Zapraszamy na jeden z wcześniejszych filmików, którego akcja dzieje się w Nowym Jorku 

Patrick Jean
Vimeo      www


 SALA: A Short Odyssey – Funk Brothers
13 września 2017r.

Film
Dzisiejszy filmik to uczta przede wszystkim dla uszu, ale i nie tylko. Jeden dzień z życia młodego człowieka z pozoru może i wygląda na nudny, ale przecież tak dużo się w nim dzieje. Koniecznie usłyszcie ten film. I nie zapomnijcie o dobrych słuchawkach!!!

Funk Brothers
Vimeo      www


 The Ace of Cups: San Francisco’s (Almost) Forgotten All-Girl Band – KQED Arts
6 września 2017r.

O filmie: Rok 1967 to w USA okres wielkiego bumu na gitarową muzykę i kwiaty we włosach. I właśnie w epicentrum tej kulturowej przemiany, w San Francisco powstał żeński zespół rockowy The Ace of Cups, który mimo iż nigdy nie podpisał żadnego kontraktu z wytwórnią, to namieszał trochę na lokalnej scenie i, o czym będziecie się mogli jeszcze przekonać, mimo upływu lat Szanowne Panie nadal potrafią poszarpać struny, czy przyłożyć w bęben.

O autorze: KQED Arts to grupa zrzeszona ze stacją PBS i amerykańskim odpowiednikiem polskiego radia, zajmująca się promowaniem artystów związanych z tzw. Bay Area, czyli zatoką, nad którą położone jest nie tylko San Francisco, ale również słynne Oakland, czy San Jose. Więcej materiałów znajdziecie na ich kanale VImeo.


Low Earth Orbit – Visual Suspect
6 września 2017r.

O filmie: Film nakręcony kamerą umieszczoną na dronach różnej maści, dzięki czemu autorzy, wprawiając swoje podniebne cacka w obrót, byli w stanie uzyskać ten niesamowity podniebny efekt.

O autorze: Visual Suspects to twórcy mieszkający i pracujący na co dzień w Hong Kongu, lecz zasięg ich projektów sięga aż 16 krajów, od Węgrów, poprzez Rosję, aż po Argentynę. Ich twórczość dostępna jest do wglądu m. in. na ich kanale VImeo oraz stronie internetowej.


This Is a Generic Millennial Ad – Dissolve
1 września 2017r.

O filmie: Oto reklama, która w dość humorystyczny, lecz zdaje się bardzo szczery, sposób ukazuje na jakie rzeczy należy kłaść nacisk, by dotrzeć do ludzi urodzonych w latach 1980-2000.

O autorze: Dissolve to baza danych, oferująca płatne materiały fotograficzne i filmowe. Więcej informacji znajdziecie na ich kanale VImeo oraz stronie internetowej.


Is Anybody Out There? – Oli Rockberger Mc
30 sierpnia 2017r.

O filmie: Dziś powrót do teledysków, których dawno już u nas nie było. Tym razem, animacja do utworu Sovereign autorstwa Oli Rockbergera,

O autorze: Daniela Sherer to artystka tworząca animację rysunkową 2D do utworów muzycznych czy krótkich produkcji nieależnych, której prace były wielokrotnie nagradzane podczas festiwali na całym świecie. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie www artystki.


Chase – Páraic Mc Gloughlin
25 sierpnia 2017r.

O filmie: Film nakręcony w Irlandii i Polsce, opowiadający o wyborze, jego konsekwencjach w danym miejscu i o danej porze. Obiektyw w tym filmie skierowany jest na przedmioty, ludzi i miejsca, eksplorując przy tym nasze przywiązanie do nich. A wszystko to pośród wielu przeplatających się ścieżek, które sobie obok siebie udeptujemy.

O autorze: Paraic Mc Gloughlin to artysta malarz mieszkający i pracujący w irlandzkiej miejscowości Sligo, który w 2016 roku ukończył malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz spędzania niezliczonych godzin przy płótnie, Paraic spędza wiele czasu na filmowaniu i fotografowaniu, uwielbia także podróżować i szusować po asfalcie na swoich rolkach. Więcej o jego twórczości dowiecie się z jego strony www.


Music of the Spheres – Emic Films
23 sierpnia 2017r.

O filmie: Wanda Diaz-Merced jest astrofizykiem, a do tego jest niewidoma. Nasza bohaterka, pochodząca z Portoryko, bada procesy zachodzące we wszechświecie za pomocą dźwięku, twierdząc, że otaczająca nas rzeczywistość posiada swego rodzaju harmonię.

O autorach: Twórcy filmu to profesjonalna firma produkcyjna z siedzibią w Waszyngtonie. Więcej filmów znajdziecie na stronie www organizacji, a kolekcję filmów na ich kanale Vimeo.


Nabokov’s Life – AMNH
18 sierpnia 2017r.

O filmie: Vladimir Nabokov napisał słynną powieść Lolita, o tym wiedzą prawie wszyscy, nie tylko fani literatury. Jednak bardzo mało osób wie, że oprócz pisania książek, Nabokov był zapalonym entomologiem, badającym głównie ćmy i motyle. Kuratorka jego zbiorów, Suzanne Rab Green, opowiada nam o pierwszej podróży pisarza do Stanów Zjednoczonych, która była dla niego nie tylko pisarską inspiracją, ale i okazją do powiększenia zbioru swoich owadów. A wszystko to zrealizowane w technologi VR, czyli wirtualnej rzeczywistości.

O autorach: AMNH to skrót od American Museum of Natural History (Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej). Więcej filmów znajdziecie na stronie www organizacji, a kolekcję filmów na ich kanale Vimeo.


Into the Sun – Ryan Demski
17 sierpnia 2017r.

O filmie: Wspinaczka dla Bernd’a Zangeri’ego jest tym, czym dla ludzi dookoła niego tlen. Niestety, pewnego dnia austriacki wspinacz uległ skomplikowanemu urazowi neurologicznemu odpadając ze skały, co spowodowało częściowy paraliż jego prawej ręki. Jednak już 489 dni póżniej, Bernd wrócił do ukochanego sportu, a raczej – stylu bycia. I ten film właśnie o tym 😉

O Reżyserze: Ray Demski to kanadyjski fotograf i reżyser zdjęć, który obecnie mieszka i pracuje w Monachium. Więcej o artyście na jego stronie www oraz kanale Vimeo.


I Need Color – Jim Carrey
11 sierpnia 2017r.

O filmie: Ręka w górę, kto wiedział, że Jim Carrey to wzięty malarz? W tym krótkim filmiku, promującym serię jego eventów, zobaczymy nie tylko mistrza komedii zapełniającego sztalugi tym, co inspiracja naniesie na pędzel, ale także usłyszymy skąd wzięła się u niego pasja, która jest dla aktora ogromnym bodźcem nie tylko do dalszego rozwoju jako człowieka, ale także do radzenia sobie z problemami zarówno tymi błahymi, jak i tymi trochę mniej.

O Producencie: Za produkcję filmiku odpowiedzialny jest David Bushell, który współpracował już wcześniej z Jim’em Carrey’em jako producent przy filmie „Zakochany bez pamięci” z 2004 roku, a jego ostatnią dużą produkcją jest film „Witaj w klubie”, za który Oscary zdobyli główni aktorzy, czyli Matthew McConaughey oraz Jared Leto, a sam film dołożył trzecią statuetkę za charakteryzację.


In a Heartbeat – Beth David and Esteban Bravo
9 sierpnia 2017r.

O filmie: Serce nie sługa. I tyle w tym temacie.

O Autorach: Młodzi filmowcy, Beth David i Esteban Bravo to studenci uczelni artystycznej Ringling College of Art and Design z Sarasoty na Florydzie. Pomimo faktu, iż sami pobierają jeszcze naukę, ich zdolności zarówno jeśli chodzi o umiejętnie poprowadzoną historię, jak i jakość animacji, stoją już na bardzo wysokim poziomie, o którym śmiało można powiedzieć, że dorównuje wysokobudżetowym produkcjom Pixaru.


A Single Life – Job, Joris & Marieke
4 sierpnia 2017r.

O filmie: Dwie rzeczy, które na pewno wiemy o życiu to raz, że potrafi być krótkie, a dwa, że przemija. Zazwyczaj jednak ma się wrażenie, że choć dni szybko lecą, to ich ilość potrafi zlać się w ciągłość, która trwa i trwa, i trwa, aż – rzec by można – końca nie widać. A gdyby tak móc wszystko przyśpieszyć? Przeskoczyć kilka etapów? Lub też powrócić do jakiegoś momentu jak w ulubionej piosence? O tym ten film, za który jego Twórcy otrzymali nominację do Oscara w 2015 roku.

O Autorach: Job, Jaris i Marieke to, jak twierdzą twórcy dzisiejszego filmu, najmniej kreatywna nazwa, jaką mogli nadać swojemu studio. Być może, ale każda – lub PRAWIE każda – nazwa broni się sama, jeśli ‚content’ daje radę. A daje, zatem żadnych fochów co do nazwy nie mamy i mieć nie chcemy. Zapraszamy do odwiedzenia stronny www młodych artystów z Holandii oraz ich kanału Vimeo.


SONATA – Nadia Micault
2 sierpnia 2017r.

O filmie: To niesamowite, że aż 4 lata zajęło temu filmowi, by trafił w nasze „szpony”. „Sonata” to przepiękny film z pogranicza muzyki, tańca, animacji oraz efektów specjalnych, utrzymany w intymnym nastroju, który potrafi przeistoczyć się miejscami w manifest z prawdziwego zdarzenia.

O Autorze: Ciężko znaleźć więcej informacji na temat Twórczyni dzisiejszego filmu, bowiem nie wydaje się ona fanką działających stron internetowych;) Zatem, zapraszamy do odwiedzenia jej  kanału Vimeo.


MELT – THE MISSED SPACEFLIGHT – VR Experience
27 lipca 2017r.

O filmie: Jak już wcześniej wspominaliśmy, wszechobecna Maszyna Wirtualna tuż tuż. Cora więcej firm na świecie rozwija nie tylko samą technologię, udoskonalając zszywanie obrazu w ciągły, ale i urządzenia, które sprawią, że będziemy mogli przeżyć to, co widać na załączonym obrazku, ze wszystkimi turkotami, trzęsieniami, że o wibracjach nie wspominając!

O Autorze: Duma Polaka rozpiera, że studio MELT, które specjalizuje się w VR oraz wizualizacjach na wielką skalę, zostało założone przez dwójkę naszych rodaków – Kamilę Staszczyszyn oraz Kubę Matykę. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony www oraz kanału Vimeo.


VANDALSYDNEY – Ménage à Tetris
21 lipca 2017r.

O filmie: Kto z Was nie grał w tetris? No właśnie, ciężko powiedzieć. Tak czy siak, ciężko myśleć o tej grze w inny sposób, niż dwuwymiarowy. Film ten rzuca nieco inne światło na popularną grę, skupiając swoją uwagę na… parlamentarnie rzecz biorąc, kompatybilności. Więcej zdradzać nie będziemy, miłego oglądania! 😉

O Autorze: VANDAL to innowacyjna grupa zrzeszająca artystów z pogranicza nowych medów, grafiki, designu i efektów wizualnych. Kwitnesencją ich działalności jest poszerzanie horyzontów w tworzeniu sztuki audio-wizualnej, co też całkiem nieźle im wychodzi. Zapraszamy na ich stronę www soraz kanał Vimeo.


Ben Garfield – War and Cheese
17 lipca 2017r.

O filmie: Opowieść o Olegu Sirocie, który w momencie oderwania przez Rosję Krymu od Ukrainy porzucił swoją dobrze płatną pracę w branży IT, by zrealizować marzenie swojego życia i zostać producentem… sera. Film ten jest opowieścią o tym, w jaki sposób nałożenie na Rosję sankcji gospodarczych stało się wybawieniem i nadzieją na lepsze jutro dla mieszkańca byłego półwyspu ukraińśkiego, a z drugiej strony ich zniesienie może w bardzo szybkim czasie sprawić, że człowiek ten straci wszystko, na co do tej pory ciężko pracował.

O Autorze: Ben Garfield mieszka w Londynie i pracuje producent, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz fikcji. Jego filmy zdobyły wiele nagród na rozmaitych festiwalach i były brane pod uwagę przy nominacjach zarówno do Oscarów jak i nagród BAFTA. Garfield współpracuje z takimi firmami, jak Google, Phillips czy Shine a Light Productions, a jednym z najważniejszych momentów w jego życiu była nauka filmu u boku legenradnego reżysera Wernera Herzoga na Kubie Zapraszamy do odwiedzin jego strony www oraz kanału Vimeo.


Polynoid – The Shark in the Park
14 lipca 2017r.

O filmie: Film ten jest wizualizacją powstawania specjalnej odmianyt truskawki zwanej „Parco Pistris”, odkrytej przez koreańskich naukowców. Film opowiada nie tylko o samych narodzinach tego prostego z pozoru owocu, ale dość dokładnie oddaje jej złożoną charakterystykę, sama forma natomiast czyni temat jeszcze bardziej interesującym, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

O Autorze: Polynoid to artystyczny kolektyw, którego projekty rokrocznie zdobywają rozmaite nagrody w organizowanych przez branżę konkursach. Kolektyw tworzą zarówno specjaliści od animacji, jak i wszelkego rodzaju graficy, fotografowie, itp.  Zapraszamy na ich stronę www oraz kanał Vimeo.


Stefano Colferai – Making of Emojis for NBA
11 lipca 2017r.

O filmie: Poklatkowa animacja odsłaniająca nam kulisy tworzenia Emotikon do najnowszej odsłony aplikacji najpopularniejszej ligi koszykarskiej na świecie, czyli NBA.

O Autorze: Urodzony w Milanie Stefano mówi o sobie tyle, że przez długi czas realizował swoje pasje w animacji 2D, ponieważ na 3D był… zbyt leniwy. Ale kiedy już na jego drodze pojawiła się plastycyna, młody twórca w bardzo szybkim czasie wypracował sobie styl, który w bardzo szybkim czasie przyniósł mu zarówno całą serię interesujących kontraktów, jak i rozpoznawalność w swojej dziedzinie, dzięki czemu dziś jest jednym z autorytetów jeśli chodzi o technikę poklatkową. Zapraszamy na jego stronę www oraz kanał Vimeo.


GOBELINS pro – Morning Coffee
6 lipca 2017r.

O filmie:  Jeśli ktoś by się uparł, to mógłby napisać o tym krótkim filmiku i jego atmosferze z kilka dobrych akapitów. Ale po co tracić czasu? Tym bardziej, że filmik jest krótszy niż jedna minuta. 😉 Tak więc, zamiast wypracowania – zapraszamy! 🙂

O Autorze: GOBELINS to szkoła prowadząca zajęcia z fotografii, grafiki komputerowej i designu interaktywnego, animacji filmowej i tzw. immersive animation. Szkoła ta liczy około 700 uczniów z całego świata, a istnieje już od prawie 50 lat. Zapraszamy na jej kanał VImeo oraz stronę www.


Jennifer Zheng – Tough
1 lipca 2017r.

O filmie:  Autorka animacji ,w znanym sobie stylu, tym razem przedstawia nam wywiad ze swoją mamą, która miała nie do końca łatwe życie, a następnie chciała zrobić wszystko, jak to kochający rodzic, by jej córka miała o wiele łatwiejsze. Tough to, oprócz bardzo osobistego dokumentu, bogactwo inwencji twórczej.

O Autorze: Jennifer Zheng to animatorka i reżyserka mieszkająca obecnie w Londynie, która wśród swoich osiągnięć ma między innymi nominacją do nagród brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA. Niedawna absolwentka Kingston University mówi o sobie, że najlepiej wychodzą jej animowanie smutnych kobiet i małych dzieci. Więcej na jej kanale VImeo oraz stronie www.


Annlin Chao – Travelling Through Brush and Ink
28 czerwca 2017r.

O filmie:  Poklatkowa animacja opowiadająca o współczesnym czlowieku, który udaje się w podróż przez… cztery starożytne malowidła chińskie, podczas której sam ulega przeobrażeniu czy to w zwierzę, czy roślinę. Każdy z czterech obrazów przedstawia cztery główne okresy chińskiego malarstwa pejzażowego.

O Autorze: Annlin Chao to młoda animatorka i reżyserka, na co dzień mieszkająca w Londynie, natomiast jej praca zabiera ją w podróż po całym świecie, od Tajwanu po Stany Zjednoczone. Zapraszamy na jej kanał Vimeo oraz stronę www.


YoSoyVideo – Roller Coaster India
24 czerwca 2017r.

O filmie:  FIlm ten to najprostszy sposób na poznanie magii Indii w niespełna trzy minuty, bez wychodzenia z domu, ze stopami nadal w cieplych kapciach. Ale, żeby nie było aż tak spokojnie, najlepiej chwycić się fotela, bo autor filmu, jak sugeruje tytuł filmu, troszkę nami pokiwa. 😉

O Autorze: Yuribert Capetillo Hardy to kubański filmowiec, obecnie mieszkający i pracujący w Amsterdamie. Oprócz zajawek podróżniczych, artysta ten kręci i pstryka właściwie co i gdzie tylko się da, od wesela po eventy sportowe i pokazy mody. Zapraszamy na kanał Vimeo Yuriberta, oraz jego sronę www.


Thomas Blanchard & Oilhack – Galaxy Gates
17 czerwca 2017r.

O filmie:  Farba i mydło? Proszę bardzo! W zrealizowaniu tego ekspreymentalnego cukierka wizualnego pomogła autorom niesamowita cierpliwość i skrupulatność w działaniu, ponieważ podobne wizualizacje są niezwykle skomplikowane i nie trudno o totalną klapę przy ich realizacji. Pomimo poważnego podejścia do tematu, twórcy filmu zostawieni zostali na ciężką próbę starając się stworzyć coś, co rzeczywiście przypomina ocierające się o siebie galaktyki. Ucząc się na własnych błędach, końcowy rezultat zawiera tylko 2% wszystkich nakręconych ujęć, ale trzeba przyznać, że warto było. 🙂

O Autorze: Thomas Blanchard oraz tajemniczy Oilhack to współzałożyciele grupy We Are Colorul, która zajmuje się eksperymentami z pogranicza filmu, fotografii i malarstwa. Zapraszamy na ich stronę www oraz do odwiedzenia kanału Vimeo Thomasa.


Pau Hairston – Leo and Laura
17 czerwca 2017r.

O filmie:  VR, czyli Wirtualna Rzeczywistość to zagadnienie, ktore zdaje się dzielić świat na tych, którzy są zachwyceni rozwojem nowoczesnej technologii, oraz tych, którzy nie są przekonani co do pozytywów płynących z zatapiania się w świecie „nie-rzeczywystym”, bo wygenerowanym komputerowo. Ten film jest dobitnym przykładem na to, że każda technologia, jeśli użyta w dobrym celu, potrafi okazać się zbawieniem dla wielu. Zobaczcie sami!

O Autorze: Paul Hairston pochodzi z Virginii, ale od wielu lat mieszka i pracuje, można powiedzieć po sąsiedzku, bo na nowojorskim Brooklynie ;). Jego praca to zarówno filmy komercyjne, jak i dokumenty, których podłożem najczęściej są, z pozoru błahe sprawy. Jednak sposób, w jaki o nich opowiada sprawia, że z małego zagadnienia, które często po prostu nas nie dotyczy, dzięki swojemu kunsztowi reżyser ten potrafi niemal zatrzymać czas, byśmy mogli wtopić się w świat bohaterów jego filmów i ich problemów. Zapraszamy na jego stronę www oraz kanał Vimeo.


Max Shishkin – 2016 Movie Tribute
13 czerwca 2017r.

O filmie:  Pierwsza połowa 2017 roku już prawie za nami i trzeba przyznać, że do tej pory nie było strasznie nudno. Zanim powstanie jednak kompilacja łącząca najważniejsze motywy z tegorocznych filmów, zapraszamy Was na opowieść opartą na najważniejszych filmach zeszłego, 2016 roku.

O Autorze: Max Shishkin to zagorzały fan filmu, bo opróćz dzisiejszego filmu jest on autorem podobnych kompilacji z kilku poprzednich lat. Zapraszamy Was do odwiedzenia jego kanału Vimeo.


Neil Halloran – The Fallen of World War II
9 czerwca 2017r.

O filmie:  Ten animowany dokument, oparty na danych statystycznych, opowiada o wojnie i pokoju. Film przedstawia liczby II Wojny Światowej, a następnie umiejscowia ją pośród całej rzeszy konfliktów ją poprzedzających.

O Autorze: Neil Halloran to geniusz, jakich mało. Jego filmy nie tylko są majstersztykiem wizualnym, ale także odznacza się niesamowitą optyką postrzegania historii w sposób bardzo czytelny, choć zaskakujący. Więcej na kanale Vimeo artysty,, możecie go również obserwować na Twitterze.


Frame Order – Golden Oldies
6 czerwca 2017r.

O filmie:  Oldies i animacja poklatkowa? Czemu nie! Twórcy z grupy Frame Order wyszli tym razem poza swój tzw. „comfort zone” i stworzyli teledysk, który dzięki swojej niecodziennej koncepcji okazał się być triumfem design’u zarówno, jeśli chodzi o scenografię, choreografię, jak i post-produkcję. Utrzymany w cukierkowym świecie knajp z burgerami i colą, świat przedstawiony przewija się przez oczami niczym ruchomy plakat, którego niemal każdy kadr odznacza się smakowitymi detalami wizualnymi. A przy okazji jeszcze, twórcy nie omieszkali dorzucić szczypty humoru. 🙂

O Autorze: Frame Order to holenderski kolektyw z siedzibą w Utrechcie. Do tej pory grupa zajmowała się głównie animacją, ale jak widać, technologia po-klatkowa wychodzi im świetnie. Na ich kanale Vimeo znajdziecie ich poprzednie filmy, między innymi The Making dzisiejszej produkcji.


OUTERSPACE Leo – Dust My Shoulder Off (Jane Zhang)
2 czerwca 2017r.

O filmie:  Czy kiedykolwiek patrzyliście na malarstwo zastanawiając się, co by było, gdyby tak wprawić to wszystko w ruch i nadać nowe życie końcowemu efektowi artysty? Dzisiejsza propozycja zabierze Was w świat znanych obrazów, które do tej pory wisiały zastygłe w galeriach całego świata.

O Autorze: Twórcy dzisiejszego filmu lubią pozostawać anonimowi, dlatego też nie pozostaje nam nic innego, jak uszanować ich wolę i ograniczyć się do podania linku do ich kanału Vimeo. 😉Patrick Collins – Star Trek: Legacy
30 maja  2017r.

O filmie: Po dłuższej przerwie, wracamy i to z mocnym przytupem! Dzis mamy dla Was niecodzienną (i tym razem ciut dłuższą) propozycję, która trwa niewiele ponad 20 minut. To połączenie scen z kultowego filmu SciFi z lat 70-tych, z nowoczesną muzyką elektroniczną z innego.

Film, o którym mowa, to legenarny Star Trek The Motion Picture z 1979 roku, w reżyserii Roberta Wise’a (Dźwięk Muzyki, West Side Story) z William’em Shattner’em, George’m Takei i nieżyjącym już legendarnym Spokiem, czyli Leonardem Nimoy’em. Muzyka, o której mowa powyżej, autorstwa geniuszów muzyki elektronicznej z grupy Daft Punk, została napsiana na potrzeby filmu Tron: Dziedzictwo z roku 2010, w reżyserii Joseph’a Kosinsky’ego, z Jeff’em Bridges’em w roli głównej.

O Autorze: O autorze filmu wiemy bardzo niewiele, w zasadzie tylko tyle, że jest fanem serii Star Trek, który, póki co, zdaje się być jednorazowym wybrykiem. Czekamy zatem na nowe, a w międzyczasie oto kanał Vimeo Patrick’a.Jamie Scott – Spring
10 maja 2017 r.

O filmie: Skoro środek maja, znaczy to tyle, że jeszcze wiosna, czyli pora roku, która jest tyle piękna, ile bywa okrutna i nieprzewidywalna. Dzisiejszy film jest zatrzymaniem się nad niezwykłą stroną natury, która na wiosnę zakwita i wypuszcza swe pąki. Procesowi temu towarzyszy przepiękna muzyka klasyczna. Film ten zrealizowany został aparatem Canon 5D, a zzrealizowanie zdjęć metodą time-lapse (poklatkową) zajęły autorowi – bagatela – trzy lata, natomiast ruch obrazu został osiągnięty poprzez użycie specjalnej, dynamicznej szyny.

O autorze: Jamie Scott to artysta mieszkający i pracujący w Nowym Jorku. I… tyle o nim wiemy. 🙂 Więcej projektów tego twórcy możecie obejrzeć na jego kanale Vimeo, jak i stronie internetowej.Felix Colgrave – Double King
8 maja, 2017 r.

O filmie: Film animowany na poniedziałkowy wieczór? Czemu nie?! Bajka? Być może, ale na pewno nie z tych, które kładą grzeczne dzieci do snu. Można by powiedzieć, że wręcz odwrotnie – jest to opowieść, która w swojej groteskowej i dość bezceremonilanej formie potrafi w niektórych momentach wbić lekko w fotel, w innych zupełnie zaskoczyć. A dzieje się to zwłaszcza w chwili, kiedy widz pomyśli sobie po pewnym czasie – no ok, już dobrze wiem o co biega, więc co dalej? Zapraszamy do tej dziwnej, aczkolwiek niezmiernie intrygującej opowieści z kategorii strasznych bajek. Kategorii, która mimo upływu lat, ba – dekad! – nadal ma dość wierną rzeszę zapaleńców (głównie wśród dorosłych), i która dzięki takim twórcom, jak Felix Colgrave, ma się jak widać całkiem dobrze!

O Twórcy: Wspomniany artysta nie zwykł dzielić się zbyt wieloma szczegółami ze swojego życia. Wiadomo o nim mniej więcej tyle, że pochodzi z Tasmanii, obecnie mieszka w australijskim Melbourne, a do jego zainteresowań należą ptaki i… skarpety. I tyle w temacie 🙂  Zapraszamy do odwiedzin jego kanału Vimeo oraz strony www artysty!Trizz Studio – SAVE ME/
5 maja, 2017 r.

O filmie: Rzeczywistość rozszerzona i animacja poklatkowa? Czemu nie! Twórcy z Trizz Studio włożyli w swój concept design mnóstwo czasu i zapału, by powstał ten dość zadziwiający klip. Zadziwiający, bo łączący w sobie zarówno to, co za kilka lat pewnie stanie się codziennością, czyli wizualne uzupełnienie rzeczywistości przez obraz nałożony przez komputer, oraz dobrze znaną, efektowną i efektywną animację klatka po klatce. Grupa Trizz ma swoją siedzibę zarówno w Barcelonie, jak i w Dusseldorfie, a zajmuje się w zasadzie wszystkim – od reklam, przez projekty awangardowe aż po wizualizację wydarzeń muzycznych. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony www, gdzie znajdziecie  mnóstwo świetnych i ciekawych produkcji tejże grupy.

Dla wytrwałych – the making of. 😉Hello Savants! – La Caverna
24 kwietnia, 2017 r.

Twórcy: Hello Savants! to kolektyw artystów z siedzibą w Amsterdamie, którzy oprócz projektów komercyjnych, angażują się w całą masę projektów eksperymentalnych, poszukując nowych form i stylów. Zapraszamy na ich stronę www, jak i do odwiedzenia ich kanału na Vimeo.


Udostępnij

Zapraszamy Was do polubienia naszej strony Facebook'owej, oraz do udostępnienia jej swoim znajomym. Powodzenie naszego przedsięwzięcia zależy również od Was, a że poczta pantoflowa to najlepszy rodzaj reklamy, mamy nadzieję, że pomożecie nam w rozpowszechnieniu naszej audycji, jak i spopularyzowaniu samej idei podcastu.

Facebook

%d blogerów lubi to: