Sekcja Filmów Krótkometrażowych

 

Zapraszamy Was do sekcji, w której znajdziecie filmy animowane, teledyski, oraz krótkie formy fabularne i dokumentalne. Naszym celem jest zarówno urozmaicenie dnia, jak i przybliżenie twórczości niezależnych artystów z całego świata, którzy zasługują na Waszą uwagę. Wielu z nich to już doświadczeni twórcy, o których jednak nie wszędzie głośno, inni, z kolei, to młodzi, bardzo utalentowani filmowcy i animatorzy, którzy przebojem wchodzą na światowe salony.


YoSoyVideo – Roller Coaster India
24 czerwca 2017r.

O filmie:  FIlm ten to najprostszy sposób na poznanie magii Indii w niespełna trzy minuty, bez wychodzenia z domu, ze stopami nadal w cieplych kapciach. Ale, żeby nie było aż tak spokojnie, najlepiej chwycić się fotela, bo autor filmu, jak sugeruje tytuł filmu, troszkę nami pokiwa. 😉

O Autorze: Yuribert Capetillo Hardy to kubański filmowiec, obecnie mieszkający i pracujący w Amsterdamie. Oprócz zajawek podróżniczych, artysta ten kręci i pstryka właściwie co i gdzie tylko się da, od wesela po eventy sportowe i pokazy mody. Zapraszamy na kanał Vimeo Yuriberta, oraz jego sronę www.


Thomas Blanchard & Oilhack – Galaxy Gates
17 czerwca 2017r.

O filmie:  Farba i mydło? Proszę bardzo! W zrealizowaniu tego ekspreymentalnego cukierka wizualnego pomogła autorom niesamowita cierpliwość i skrupulatność w działaniu, ponieważ podobne wizualizacje są niezwykle skomplikowane i nie trudno o totalną klapę przy ich realizacji. Pomimo poważnego podejścia do tematu, twórcy filmu zostawieni zostali na ciężką próbę starając się stworzyć coś, co rzeczywiście przypomina ocierające się o siebie galaktyki. Ucząc się na własnych błędach, końcowy rezultat zawiera tylko 2% wszystkich nakręconych ujęć, ale trzeba przyznać, że warto było. 🙂

O Autorze: Thomas Blanchard oraz tajemniczy Oilhack to współzałożyciele grupy We Are Colorul, która zajmuje się eksperymentami z pogranicza filmu, fotografii i malarstwa. Zapraszamy na ich stronę www oraz do odwiedzenia kanału Vimeo Thomasa.


Pau Hairston – Leo and Laura
17 czerwca 2017r.

O filmie:  VR, czyli Wirtualna Rzeczywistość to zagadnienie, ktore zdaje się dzielić świat na tych, którzy są zachwyceni rozwojem nowoczesnej technologii, oraz tych, którzy nie są przekonani co do pozytywów płynących z zatapiania się w świecie „nie-rzeczywystym”, bo wygenerowanym komputerowo. Ten film jest dobitnym przykładem na to, że każda technologia, jeśli użyta w dobrym celu, potrafi okazać się zbawieniem dla wielu. Zobaczcie sami!

O Autorze: Paul Hairston pochodzi z Virginii, ale od wielu lat mieszka i pracuje, można powiedzieć po sąsiedzku, bo na nowojorskim Brooklynie ;). Jego praca to zarówno filmy komercyjne, jak i dokumenty, których podłożem najczęściej są, z pozoru błahe sprawy. Jednak sposób, w jaki o nich opowiada sprawia, że z małego zagadnienia, które często po prostu nas nie dotyczy, dzięki swojemu kunsztowi reżyser ten potrafi niemal zatrzymać czas, byśmy mogli wtopić się w świat bohaterów jego filmów i ich problemów. Zapraszamy na jego stronę www oraz kanał Vimeo.


Max Shishkin – 2016 Movie Tribute
13 czerwca 2017r.

O filmie:  Pierwsza połowa 2017 roku już prawie za nami i trzeba przyznać, że do tej pory nie było strasznie nudno. Zanim powstanie jednak kompilacja łącząca najważniejsze motywy z tegorocznych filmów, zapraszamy Was na opowieść opartą na najważniejszych filmach zeszłego, 2016 roku.

O Autorze: Max Shishkin to zagorzały fan filmu, bo opróćz dzisiejszego filmu jest on autorem podobnych kompilacji z kilku poprzednich lat. Zapraszamy Was do odwiedzenia jego kanału Vimeo.


Neil Halloran – The Fallen of World War II
9 czerwca 2017r.

O filmie:  Ten animowany dokument, oparty na danych statystycznych, opowiada o wojnie i pokoju. Film przedstawia liczby II Wojny Światowej, a następnie umiejscowia ją pośród całej rzeszy konfliktów ją poprzedzających.

O Autorze: Neil Halloran to geniusz, jakich mało. Jego filmy nie tylko są majstersztykiem wizualnym, ale także odznacza się niesamowitą optyką postrzegania historii w sposób bardzo czytelny, choć zaskakujący. Więcej na kanale Vimeo artysty,, możecie go również obserwować na Twitterze.


Frame Order – Golden Oldies
6 czerwca 2017r.

O filmie:  Oldies i animacja poklatkowa? Czemu nie! Twórcy z grupy Frame Order wyszli tym razem poza swój tzw. „comfort zone” i stworzyli teledysk, który dzięki swojej niecodziennej koncepcji okazał się być triumfem design’u zarówno, jeśli chodzi o scenografię, choreografię, jak i post-produkcję. Utrzymany w cukierkowym świecie knajp z burgerami i colą, świat przedstawiony przewija się przez oczami niczym ruchomy plakat, którego niemal każdy kadr odznacza się smakowitymi detalami wizualnymi. A przy okazji jeszcze, twórcy nie omieszkali dorzucić szczypty humoru. 🙂

O Autorze: Frame Order to holenderski kolektyw z siedzibą w Utrechcie. Do tej pory grupa zajmowała się głównie animacją, ale jak widać, technologia po-klatkowa wychodzi im świetnie. Na ich kanale Vimeo znajdziecie ich poprzednie filmy, między innymi The Making dzisiejszej produkcji.


OUTERSPACE Leo – Dust My Shoulder Off (Jane Zhang)
2 czerwca 2017r.

O filmie:  Czy kiedykolwiek patrzyliście na malarstwo zastanawiając się, co by było, gdyby tak wprawić to wszystko w ruch i nadać nowe życie końcowemu efektowi artysty? Dzisiejsza propozycja zabierze Was w świat znanych obrazów, które do tej pory wisiały zastygłe w galeriach całego świata.

O Autorze: Twórcy dzisiejszego filmu lubią pozostawać anonimowi, dlatego też nie pozostaje nam nic innego, jak uszanować ich wolę i ograniczyć się do podania linku do ich kanału Vimeo. 😉Patrick Collins – Star Trek: Legacy
30 maja  2017r.

O filmie: Po dłuższej przerwie, wracamy i to z mocnym przytupem! Dzis mamy dla Was niecodzienną (i tym razem ciut dłuższą) propozycję, która trwa niewiele ponad 20 minut. To połączenie scen z kultowego filmu SciFi z lat 70-tych, z nowoczesną muzyką elektroniczną z innego.

Film, o którym mowa, to legenarny Star Trek The Motion Picture z 1979 roku, w reżyserii Roberta Wise’a (Dźwięk Muzyki, West Side Story) z William’em Shattner’em, George’m Takei i nieżyjącym już legendarnym Spokiem, czyli Leonardem Nimoy’em. Muzyka, o której mowa powyżej, autorstwa geniuszów muzyki elektronicznej z grupy Daft Punk, została napsiana na potrzeby filmu Tron: Dziedzictwo z roku 2010, w reżyserii Joseph’a Kosinsky’ego, z Jeff’em Bridges’em w roli głównej.

O Autorze: O autorze filmu wiemy bardzo niewiele, w zasadzie tylko tyle, że jest fanem serii Star Trek, który, póki co, zdaje się być jednorazowym wybrykiem. Czekamy zatem na nowe, a w międzyczasie oto kanał Vimeo Patrick’a.Jamie Scott – Spring
10 maja 2017 r.

O filmie: Skoro środek maja, znaczy to tyle, że jeszcze wiosna, czyli pora roku, która jest tyle piękna, ile bywa okrutna i nieprzewidywalna. Dzisiejszy film jest zatrzymaniem się nad niezwykłą stroną natury, która na wiosnę zakwita i wypuszcza swe pąki. Procesowi temu towarzyszy przepiękna muzyka klasyczna. Film ten zrealizowany został aparatem Canon 5D, a zzrealizowanie zdjęć metodą time-lapse (poklatkową) zajęły autorowi – bagatela – trzy lata, natomiast ruch obrazu został osiągnięty poprzez użycie specjalnej, dynamicznej szyny.

O autorze: Jamie Scott to artysta mieszkający i pracujący w Nowym Jorku. I… tyle o nim wiemy. 🙂 Więcej projektów tego twórcy możecie obejrzeć na jego kanale Vimeo, jak i stronie internetowej.Felix Colgrave – Double King
8 maja, 2017 r.

O filmie: Film animowany na poniedziałkowy wieczór? Czemu nie?! Bajka? Być może, ale na pewno nie z tych, które kładą grzeczne dzieci do snu. Można by powiedzieć, że wręcz odwrotnie – jest to opowieść, która w swojej groteskowej i dość bezceremonilanej formie potrafi w niektórych momentach wbić lekko w fotel, w innych zupełnie zaskoczyć. A dzieje się to zwłaszcza w chwili, kiedy widz pomyśli sobie po pewnym czasie – no ok, już dobrze wiem o co biega, więc co dalej? Zapraszamy do tej dziwnej, aczkolwiek niezmiernie intrygującej opowieści z kategorii strasznych bajek. Kategorii, która mimo upływu lat, ba – dekad! – nadal ma dość wierną rzeszę zapaleńców (głównie wśród dorosłych), i która dzięki takim twórcom, jak Felix Colgrave, ma się jak widać całkiem dobrze!

O Twórcy: Wspomniany artysta nie zwykł dzielić się zbyt wieloma szczegółami ze swojego życia. Wiadomo o nim mniej więcej tyle, że pochodzi z Tasmanii, obecnie mieszka w australijskim Melbourne, a do jego zainteresowań należą ptaki i… skarpety. I tyle w temacie 🙂  Zapraszamy do odwiedzin jego kanału Vimeo oraz strony www artysty!Trizz Studio – SAVE ME/
5 maja, 2017 r.

O filmie: Rzeczywistość rozszerzona i animacja poklatkowa? Czemu nie! Twórcy z Trizz Studio włożyli w swój concept design mnóstwo czasu i zapału, by powstał ten dość zadziwiający klip. Zadziwiający, bo łączący w sobie zarówno to, co za kilka lat pewnie stanie się codziennością, czyli wizualne uzupełnienie rzeczywistości przez obraz nałożony przez komputer, oraz dobrze znaną, efektowną i efektywną animację klatka po klatce. Grupa Trizz ma swoją siedzibę zarówno w Barcelonie, jak i w Dusseldorfie, a zajmuje się w zasadzie wszystkim – od reklam, przez projekty awangardowe aż po wizualizację wydarzeń muzycznych. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony www, gdzie znajdziecie  mnóstwo świetnych i ciekawych produkcji tejże grupy.

Dla wytrwałych – the making of. 😉Hello Savants! – La Caverna
24 kwietnia, 2017 r.

Twórcy: Hello Savants! to kolektyw artystów z siedzibą w Amsterdamie, którzy oprócz projektów komercyjnych, angażują się w całą masę projektów eksperymentalnych, poszukując nowych form i stylów. Zapraszamy na ich stronę www, jak i do odwiedzenia ich kanału na Vimeo.


Udostępnij

Zapraszamy Was do polubienia naszej strony Facebook'owej, oraz do udostępnienia jej swoim znajomym. Powodzenie naszego przedsięwzięcia zależy również od Was, a że poczta pantoflowa to najlepszy rodzaj reklamy, mamy nadzieję, że pomożecie nam w rozpowszechnieniu naszej audycji, jak i spopularyzowaniu samej idei podcastu.

Facebook

%d blogerów lubi to: